پوسیدگی هنگام شیرخوارگی/مشاوره الکترونیک سلامت


عنوان : پوسیدگی دوران شیرخوارگی
 
سوال :
پوسیدگی دوران شیرخوارگی و نحوه پیشگیری از آن به چه صورت است؟
 
 
جواب :
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

با سلام
 
دکتر حسین افشار (استادیار گروه کودکان تهران) و دکتر اعظم خورشیدیان بیان نمودند که در سال های اخیر مشخص شده
است كه غذا خوردن طولاني‌مدت كودك با شيشه شير يا حتي شير مادر ممكن است باعث بوجود آوردن نوعي از پوسيدگي
زودرس در سنين4-2 سالگي گردد كه بسيار سريع پيشرفت كرده و به آن پوسيدگي شيشه‌شير مي‌گويند.
 
اين نوع پوسيدگي در ابتدا از سطوح بيروني دندان هاي جلو فك بالا شروع شده سپس اولين كرسي‌هاي بالا و پايين را درگير مي‌سازد. جالب است بدانيم كه در اين نوع پوسيدگي, دندانهاي جلو فك پائين مبتلا نمي‌گردد. يك پرس و جو از والدين علت را مشخص مي‌كند.
كودك درهنگام خواب در بعدازظهرها يا شب, از يك شيشه محتوي شير يا شير مادر استفاده كرده و بارها در طي شب از خواب بيدار شده و شير مي‌خورد لذا وقتي كودك به خواب مي‌رود, شير كه محتوي قند است اطراف دندانهاي جلو فك بالا را احاطه مي‌كند و قندهاي داخل مايع, يك محيط بسيار مناسب براي رشد ميكروبها كه قادر به ايجاد اسيد هستند, فراهم مي‌كند. از طرف ديگر جريان بزاق كه در هنگام خواب كاهش مي‌يابد, باعث كندي شستشو و تخليه مايعات شيرين از دهان مي‌شود و مجموعه اين شرايط باعث بوجود آمدن پوسيدگي زودرس در دندان هاي مزبور مي‌گردد.
 
همانگونه كه قبلاً اشاره شد اين نوع پوسيدگي در كودكاني كه عادت دارند در هنگام خواب از شير مادر استفاده كنند نيز ديده مي‌شود. اين موضوع نشان مي‌دهد كه حتي قند موجود در شير (لاكتوز) هم درصورتيكه بر روي دندانها راكد بماند, مي‌تواند باعث پوسيدگي گردد.
 
پوسيدگي دوران شيرخوارگي معمولاً سريع پيشرفت كرده و تاج دندانهاي جلو فك بالا را كاملاً از بين برده و سبب بوجود آمدن آبسه بر روي لثه‌ها مي‌گردد و از آنجا كه كودك قادر به همكاري نيست لذا درمان, از پيچيدگي‌هاي زيادي برخوردار مي‌باشد.
 
پيشگيري از بروز پوسيدگي دوران شيرخوارگي:

1-والدين بهتر است اولين ملاقات با دندانپزشك را قبل از يكسالگي فرزندشان داشته باشند تا از اين طريق آگاهي‌هاي لازم را دريافت كنند.

2-مواد قندي اضافي به داخل شير ريخته نشود.

3-پس از استفاده از شير و قبل از خواب كودك, كمي آب از طريق شيشه‌ داده شده و با يك قطعه گاز استريل مرطوب, دندانهاي جلو فك بالا حتي‌الامكان تميز گردد.

4-در اولين فرصت ممكن مسواك زدن كودك توسط والدين آغاز گردد.

5-در اولين فرصت ممكن شير از طريق فنجان به كودك داده شده و درهنگام خواب از شيشه يا شير مادر استفاده نكنند.

6-با مراجعه منظم به دندانپزشك امكان استفاده از فلورايد را فراهم نمايند.
منبع : روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران