جرم دندان ها/ مشاوره الکترونیک سلامت


عنوان : جرم دندان 
سوال :
جرم دندان چیست و چگونه تشکیل می شود ؟
FAQ

جواب : با سلام

سوال فوق پرسش بسیاری از بیماران است که با خود متوجه وجود جرم های غیر طبیعی در روی دندان ها و نزدیک لثه ها شده اند و یا به توصیه دندانپزشک خود به انجام عمل جرمگیری جهت از بین بردن جرم، ترغیب شده اند. این پرسش را باید از جهات مختلفی مورد بررسی قرار دهیم.
 
در حقیقت جرم، تجمع محکم و سخت پلاک های میکروبی است که به دندان ها چسبیده اند و با مسواک زدن تمیز نمی شوند. در صورتیکه مسواک زده نشود، روی دندان ها را لایه ای از میکروب ها و مواد غذایی که جمع شده فرا می گیرد که به آن پلاک میکروبی می گویند و به تدریج بر ضخامت آنها افزوده می شود .
هدف ار مسواک زدن حذف لایه میکروبی است که نه تنها باعث پوسیدگی دندان می شود، بلکه فعالیت میکروب های موجود در آن باعث آسیب به لثه و ایجاد التهاب در ناحیه لثه نیز خواهد شد.پلاک های میکروبی ضخیم شده، تحت تاثیر کلسیم بزاقی می توانند به مواد معدنی موجود در دندان اتصال شیمیایی پیدا کنند. این فرآیند منجر به تشکیل جرم می شود. یعنی یک جسم سخت غیر از دندان در کنار دندانها تشکیل می شود که از طریق کلسیم بزاقی، اتصال ضعیفی به دندان پیدا می کند و با مسواک زدن و شستشو قابل پاک شدن نیست منتها این اتصال به قدری قوی نیست که آن را نتوان توسط ابزار دندانپزشکی جدا کرد، این جرم ها با ابزارهای دندانپزشکی از روی دندانها برداشته می شوند.
 
منبع : پایگاه اطلاع رسانی تبیان