وقایع و دستاوردهاي مرکز

  دستاوردها و افتخارات افتخارات مرکز

سال 1391
 
   

دستاوردهای مرکز تحقیقات بیماریهای دهان گامی موثر در جهت ارتقاء سلامت جامعه

از جمله دستاوردهای این مرکز در سال 1390 به شرح ذیل می باشد : چاپ 14 مقاله در ژورنالهای بین المللی (ISI) و ملی ، برگزاری کارگاه آموزشی تدابیر دندانپزشکی در بیماران  مبتلا به خشکی دهان شدید ، حمایت و مشارکت در دو کنگره بین المللی بیولوژی کاربردی و فیزیک پزشکی و همایش کشوری مروری بر مواد و تکنولوژی های جدید در دندانپزشکی و روش های نگهداری از تجهیزات دندانپزشکی، چاپ دو فصل از کتاب های Oral Cancerو Psychiatric Disorders، تعداد 10 پایان نامه و همچنین تعداد 53 مقاله و پوسترارائه شده در همایش های بین المللی و داخلی، برتر شدن غرفه مرکز تحقیقات بیماریهای دهان، فک و صورت به همراه مرکز تحقیقات دندانپزشکی و مواد دندانی (پژوهشکده علوم دندانپزشکی)
در هفته پژوهش، تصویب 27طرح تحقیقاتی در قالب مطالعات اپیدمیولوژیک ، بیماریهای شایع دهان و دندان و فک و صورت از جمله زخم های شایع دهانی (آفت، لیکن پلان و ...) و ضایعات پیش سرطانی و سرطانی ، کاربردروشهای تشخیصی و کمک تشخیصی برای شناسایی بیماریهای دهان را از دیگر فعالیت های این مرکزمی باشد.
در سال 91 نیز اعضای مرکز چندین طرح در ارتباط با اهداف مرکز ارائه داده اند که در حال تصویب و یا اجرا می باشند (تعداد 7 طرح ).
هرچند مدارک جمع /آوری شده جهت پایش سال 91 تکمیل نمی باشد ولی تا کنون تعداد8 مقاله در مجلات معتبر چاپ گردیده، تعداد 60 مقاله و پوستر ارائه شده در همایش های خارجی  و داخلی و یک مقاله منتج از پایان نامه ارائه گردیده وهمچنین ترجمه کتاب مراقبت های ویژه در دندانپزشکی از دیگر فعالیت های علمی –پژوهشی مرکز می باشد.
از مهمترین اقدامات این مرکز، برگزاری اولین کنگره بین المللی مراقبت های خاص در دندانپزشکی / نگاهی نو بر اساس اهداف و رسالت های تعیین شده، در آبان ماه 1391 در جوار بارگاه ملکوتی ثامن الجج و مقارن با ایام عید غدیر خم می باشد که با همت اساتید دانشکده های دندانپزشکی کشور و پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهدبرگزار گردید ،  امیدواریم به اهداف مهم ذیل دست یافته باشیم (به خصوص موارد 1 تا 5 ):

1. توانمندسازی و ارتقاء سطح علمی جامعه محترم و پر تلاش پزشکی و دندانپزشکی و بهبود ارائه خدمت رسانی و افزایش سطح سلامت جامعه

2. تعامل و همکاری و ارتباط هرچه بیشتر بین متخصصین مختلف پزشکی و دندانپزشکی در جهت تشخیص و درمان سریعتر بیماران پرمخاطره با حداقل عوارض احتمالی
و افزایش رغبت دندانپزشکان در درمان این گروه بیماران

3. برنامه ریزی و بسترسازی جهت ایجاد جایگاه مناسب و به معنای واقعی دندانپزشکی بیمارستانی جهت بیماران با مشکلات سیستمیک و نیازمند مراقبت های خاص

4. افزایش مهارت بالینی دندانپزشکان در درمان بیماران با مشکلات پزشکی

5. به تعویق نیفتادن درمان های دندانپزشکی به علت عدم مهارت دندانپزشکان

6. انجام درمان های پیشگیری مناسب در جهت ارتقاء سطح سلامت جامعه بویژه در مورد بیماران با مشکلات پزشکی نظیر بیماران تحت شیمی درمانی و پرتو درمانی

7. اصلاحات درمانی (Treatment Modification) در طرح درمان بیماران خاص و با مشکل سیستمیک

8. مدیریت اورژانس های پزشکی (خطرات جدی در بیماریهای سیستمیک در مطب دندانپزشکی)

9. افزایش مهارت بالینی دندانپزشکان در تشخیص زودهنگام بیماریهای سیستمیک بر مبنای تظاهرات دهانی

10. مشخص نمودن نقش دندانپزشکان در تیم درمانی بیماریهای خاص نظیر : سرطان، هپاتیت، ایدز، سل و ...

11. تدوین راهنمای جامع در درمان های دندانپزشکی بیماران با مشکلات سیستمیک و نیازمند به مراقبت خاص

در این همایش از بین مقالات دریافت شده تعداد 26 مورد جهت ارائه سخنرانی و تعداد 101 مورد ارائه مقاله بصورت پوستر پذیرفته شد . همچنین از ویژگی های عمده این کنگره ارائه پانل های ویژه توسط سخنرانان مدعو با تخصص های پزشکی و دندانپزشکی و ارائه سوالات و بحث و کنکاش در مورد موضوعات پانل ها ی مشکلات بيماران سیستمیک،کاربرد طب سنتي در درمان ضايعات دهان، کاربرد لیزر در درمان ضايعات دهان بود که در مجموع از حضور حدود 43 نفر از صاحب نظران جهت سخنرانی در این پانل ها بهره مند شدیم(در مجموع 70 سخنرانی).
از جمله سخنرانان مدعو Prof.Haruhisa Fukayama, Professor and chair of TMDU, Graduate School, Anesthesiology and clinical physiology(با ارائه 3 سخنرانی) و  Dr Ali-Al-Marzouqنیزبا ارائه سخنرانی به غنای علمی کنگره افزودند.
همچنین کارگاه مهارت ترک دخانیات با حضور 5 نفر از دست اندکاران و متخصصین(سخنرانان : ریاست محترم مرکز همکاری سازمان بهداشت جهانی (WHO) : جناب آقای دکتر محمد حسين خوشنويسان- سرپرست محترم مرکز همکاری سازمان بهداشت جهانی : سرکار خانم دکتر آرزو ابن احمدی- مدیر عامل محترم موسسه اطلاع رسانی دندانپزشکی،معاونت فنی و امور مراکز : جناب آقای دکتر عبدالرضا معادی- جناب آقای دکتر غلامرضا حیدری  جناب آقای دکتر برزین برزگر درویش) ، سه پانل طب اخلاق، لیزر و طب مکمل و سخنرانی جناب آقای دکتر اعتماد (مشاور معاونت بهداشت و رئیس واحد بیماریهای غیر واگیر  وزارت بهداشت و درمان پزشکی) و جناب آقای دکتر خدایی در ارتباط با پزشک خانواده در مراسم روز افتتاحیه کنگره از ویژگی های برگزیده کنگره بود.
در پایان این مرکز مجددا همانند قبل آمادگی خود را جهت انجام طرح ها ، برگزاری سمینار و کارگاه و ... اعلام می دارد و ازتمامی گروههای پزشکی ،پیزاپزشکی و غیر پزشکی  برای انجام طرحهای تحقیقاتی مشترک دعوت به همکاری می نماید علاقمندان برای دریافت اطلاعات بیشتر از مرکز تحقیقات بیماریهای دهان و اطلاع از چگونگی عضویت در این مرکز به وب سایت مرکز به نشانی omfdrc.mums.ac.ir مراجعه و یا با پست الکترونیکomfdrc[at]mums.ac.irارتباط برقرار کنند .
 
 
رویدادهای مرکز تحقیقات بیماریهای دهان، فک و صورت در سال 90
 
 
کسب مقام اول طراحی سایت مرکز در سومین جشنواره فناوری اطلاعات بهمن ماه 90 توسط ...>> خانم هادیان
  
کسب جایگاه اول جهت غرفه مرکز تحقیقات بیماریهای دهان، فک و صورت در نمایشگاه بین المللی مشهد به مناسبت هفته پژوهش
  
برگزاری مراسم گرامیدشت ازدکتر عباس جواد زاده بلوری در تاریخ 6/2/90ساعت 30/11درسالن آمفی تئاتر دانشکده دندانپزشکی
  
برگزیده شدن اعضای مرکز در چهارمین جشنواره آموزشی شهید مطهری
  
ارتقاء یافتن عضو هیات موسس مرکز،جناب آقای دکتر حبیبی به درجه استادی
  
دریافت فلوشیپ لیزر توسط خانم دکتر فرناز فلکی >> عضو هیات موسس مرکز >>> ادامه مطلب ..... کلیک نمایید!!
 
 
 رویدادهای مرکز تحقیقات بیماریهای دهان، فک و صورت در سال 89
 
  مرکز تحقیقات بیماریهای دهان، فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در دی ماه 1389 تصویب گردید  
  این مرکز موفق به کسب موافقت اصولی در دویست و هفتمین جلسه شورای گسترش دانشگاه علوم پزشکی مشهد مورخ 16/11/89 گردید.  
 
کارگاه تدابیر دندانپزشکی در بیماران مبتلا به خشکی شدید دهان در تاریخ 19/12/89 توسط مرکز تحقیقات بیماریهای دهان،فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با همکاری سرپرست تخصصی دانشکده دندانپزشکی و همچنین با حضور اساتید،اعضای محترم هیات علمی و دانشجویان دندانپزشکی برکزار گردید.
 
 
جهت دریافت اسلایدهای ارائه شده در کارگاه بر روی تصویر روبرو کلیک نمایید.